על מילים משונות וזכויות יוצרים ברשת

פרסמתי כאן כבר בעבר רשומה בנושא זכויות יוצרים ברשת. ציטטתי בה מדבריו של אופיר גוטלזון מתוך כתבה שפרסם בדה מרקר בה הוא מזהיר ומסביר כיצד להמנע מהפרת זכויות יוצרים.

לתופעה של שימוש בתמונות שמצאנו ברשת יש גם אספקט חוקי (זכויות יוצרים) וגם אספקט אתי-מוסרי (נתינת קרדיט ליוצר), ולצערי היא מאוד מאוד נפוצה במחוזותינו.

נזכרתי בכל זה היום בעקבות מודעה תמימה שהופיעה אצלי בצידי הפייסבוק:

קראתי אותה ברפרוף, כמו שאני קוראת לא מעט מודעות, בנסיון להחליט אם יש כאן משהו שמעניין אותי ו…לא. לא מעניין. מה שכן סקרן אותי וגרם לי להתעכב עליה הוא ה"יותרים" שבה (שורה שניה: "הרעיונאים והיותרים של.."). יודעים מה זה "יותרים" ? גם אני לא. לא זכור לי שאי פעם נתקלתי במילה כזו בעברית. הנחתי כי קליק על המודעה  יוביל לאתר שיבהיר מה פשרה.

עמוד מידע לחברות ועסקים בו מנסה חברה בשם fidbek לשכנע מנהלי שיווק ובעלי עסקים לפרסם אצלה, קיבל את פני.  אלא שרפרוף מהיר וקצר בתוכן העמוד לא הראה כל סימן למילה הסוררת. החלטתי לסור לדף הבית של האתר, אולי משם תבוא הישועה.
לא, גם שם לא נמצאה.

עכשיו כבר הסתקרנתי – מילא מה זה "יותרים", מה זה בכלל האתר הזה ? מה מציעים כאן ? על מה מדובר ?
באנר גדול עם הכותרת "איך זה עובד" נראה היה כמשהו שעשוי להוביל אותי לתשובה.

העמוד אליו הגעתי הפעם לא נראה מבטיח במיוחד (לטעמי האישי כמובן): מקושקש, מבולגן ועמוס מידי בתוכן בשביל אחת כמוני שרק נכנסה לרגע בנסיון להבין במה מדובר. כבר התכוונתי לצאת, לוותר על הסקרנות לגבי משמעות ה"יותרים", לעזוב את הנסיון להבין מה, ואיך, מציעים אנשי fidbek, לחזור לעניינים לשמם התישבתי מול המחשב, או בקצרה – ללחוץ על ה X שבראש המסך ולסגור את כל הסיפור הזה, כשמתוך כל הקשקשת העמוסה בעמוד, צדה את עיני תמונה קצת מוזרה – התמונה המתארת את שלב מספר 4:

מה פשר "יותרים" אני לא יודעת, אבל מה פשר קוים לבנים שחוצים תמונה בהצלבה, יודעת גם יודעת ! זוהי דרכם של אתרי תמונות (לנסות) להבטיח כי לא תעשו שימוש בתמונה מתוך המאגר מבלי ששילמתם תמורת הזכות המתאימה לעשות זאת.

חיפוש הפוך קצר בגוגל ומקור התמונה נמצא ›››› והוא, כמו שחשדתי, מאגר תמונות בתשלום. מהסוג בו תמורת תשלום תקבלו אפשרות להוריד את התמונה הרצויה לכם, בגודל הרצוי, לשימוש המבוקש. וללא ! קוים לבנים החוצים את התמונה בהצלבה…. 

ואתם אנשי fidbak, להבא לפחות תקפידו לא לפרסם באתר שלכם חומר לפני שעבר טיפול מקצועי.
במקרה הזה – הסרת פסים לבנים….  


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.